X
تبلیغات
همراه با فن آوری - دانلود رایگان آموزش مهارت اول icdl
همراه با فن آوری

 

صفحه اصلی

آموزش ICDL

(International Computer Driving License)

 

 

(گواهینامه بین المللی کاربری کامپیوتر)

 

محمد حسین نجفی
سطح 1   مهارت اول :مفاهيم پايه فنآوري اطلاعات

تاریخچه استفاده از کامپیوتر:

در دهه 1960 ، یک کامپیوتر فضایی به اندازه یک اتاق بزرگ اشغال می کرد که واضح است نیاز به فضای زیادی جهت مستقر کردن کامپیوتر داشت ، خنک کننده بسار قوی می طلبید و در نتیجه مصرف برق بسیار زیادی را به همراه داشت ،به طور مکرر خراب می شد و تک منظوره بود .

کامپیوترهای امروزی بسار کوچکتر و سریعتر هستند .چیزی که قبلا یک اتاق بزرگ را به طور کامل اشغال می کرد امروز در یک جعبه کوچک جا می شود .

سرعت پیشرفت کامپیوتر در سالهای اخیر فوق العاده زیاد بوده جالب است بدانید  که سرعت اولین کامپیوتر شخصی که در سال 1979 تولید گردید حدود 5 مگاهرتز بود (5 میلیون دستور در ثانیه ) حال آن که  تا امروز کامپیوترهایی با سرعت 3500 مگاهرتز در بازار به فروش میرسد و تا زمانی که شما این مطالب را می خوانید معلوم  نیست سرعت تا چه حد پیشرفت کرده است .
بشر از دير باز سرگرم اموري نظير شمارش ‌، اندازه گيري و ضبط كردن اشياء و نيز گزارش دادن اطلاعات در مورد اشياء به همنوعان خود بوده است . واژه ( اشياء ) مي تواند دلالت بر تعداد گوسفندان يك گله ، وزن يك كودك ، ابعاد يك زمين ، مدت زمان طي شده از آخرين خشكسالي يا شدت يك زمين لرزه را داشته باشد .
در مقابل كلمه ي Computer در دائره المعارفها نوشته شده است : محاسبه كردن ، تخمين زدن ، حساب كردن و ما Computer را به نام ماشين محاسبه گر مي خوانيم .
كامپيوتر آخرين زنجير از حلقه ماشين هاي محاسبه گر و ذخيره كننده اطلاعات مي باشد . البته چيزي كه كامپيوتر را از ديگر ماشينهاي محاسبه گر جدا كرده است ، در واقع سرعت ، دقت و اطمينان بالا در انجام كارهاست .
كامپيوترهاي امروزي در مقياس ميليونها عمليات در ثانيه اندازه گيري مي شود . هر چند ممكن است اين عمليات ساده باشد ، اما تركيب آنها به روشهاي مختلف ، منجر به ظهور آرايش عظيمي از عملكردهاي مفيد مي گردد . اين موضوع تقريبا تمام اتفاقي است كه طي سه چهار دهه اخير ( كه معادل است با كل تاريخ كامپيوترهاي تجاري ) به وقوع پيوسته است .
كامپيوترهاي امروزي بسيار كوچكتر طراحي شده اند . به طوري كه به راحتي بر روي يك ميز جا مي گيرند . چيزي كه قبلا يك اتاق بزرگ را به طور كامل اشغال مي كرد ، امروزه در يك جعبه كوچك جا مي شود . در عين حال كه كامپيوترهاي امروزي توانايي ذخيره اطلاعات بيشتر و سرعت بيشتر در محاسبه را دارند .

كامپيوتر چيست :

کامپيوتر ماشيني است که سه کار انجام ميدهد : ورودي ساخت يافته را ميپذيرد، آن را بر طبق قوانين از پيش تعريف شده اي پردازش ميکند، و نتايج را به عنوان خروجي نمايش ميدهد.

 يا به بياني ديگر كامپييوتر ماشيني است  الكترومکانيكي است كه براساس (Data) هايي كه از دستگاهاي ورودي از قبيل صفحه کليد داده مي شود مي تواند با يك برنامه مشخص بر روي آنها پردازشهايي را انجام داده و نتايج مورد نياز را بر روي دستگاهاي خروجي از قبيل مانيتور  ارسال كند .به زبان دیگر می توان گفت کامپیوتر یک وسیله همه کاره و قابل برنامه ریزی است که توانایی انجام محاسبه و نگهداری نتایج محاسبه را در اختیار دارد .

 

 

 

 

 

فرايند توليد اطلاعات در كامپيوتر  :

 

1.       ورودي : داده خام از طريق دستگا هاي ورودي از قبيل كي بورد وارد مي شوند .

Data : داد هايي كه هيچگونه پردازش بر روي آنها صورت نپذيرفته و بوسيله اپراتور وارد مي شود . به طور کلِي به داده هايِي که جهت راه اندازِي سيستم وارد چرخه پردازش مِي شوند Data مِي گويند.

2.       پردازش: در ا اِين قسمت بر روِي  داد ه هاي خام ِيک سرِي عملِيات انجام مِي گِيرد که آنها را به نِيازهاِي کاربر تبدِيل مِي نماِيد .

3.       خروجي : در اِين  قسمت نتايج پردازش بر روي داده ها ظاهر نماِيش داده مِي شود  .

Information : حاصل پردازش بر روي داده هايي خام را اصطلاحا اطلاعات مي گويند كه مي تواند بر روي رسانه هايي ذخيره سازي از قبيل هارد ديسك يا بر روي دستگا هايي خروجي از قبيل مانيتور نمايش داده شود .

 

 

به نظر شما چرا كامپيوتر رشد روزافزوني سريع را داشته است  ؟ سازمانها و شركتها نياز مبرم به ماشينِي دارند كه موارد زير را برايشان مهيا كند و به اين دليل است  كه سخت افزار ها مرتبا جديدتر و به روزتر به بازار معرفي مي شود .

 

1-     دقت

2-     اطمينان از محاسبات

3-     سرعت در محاسبات

4-     قابل برنامه ريزي مجدد

البته لازم به ذکر است فعالیتهایی که هر زمان باید به شکل جدیدی انجام شود جهت انسان مناسب تر از کامپیوتر است

علوم کامپیوتر:

 

بطور كلي علوم كامپيوترِي به دو بخش اصلي تقسيم بندي مي شود :

سخت افزار (hardware) : به كليه قطعات فيزكي و قابل لمس کامپيوتر که پيکره آنرا مِي سازند را اصطلاحا سخت افزار مي گويند

 

نرم افزار (software) : به مجموعه اي از داد ها و دستورالعلمها كه بتواند با اين قطعات فيزكي در تعامل بوده و يك وظيفه را انجام دهد نرم افزار مي گويند .

 

سخت افزار و نرم افزار لازم و ملزوم یکدیگر هستند یعنی هردو باید باشند تا کار انجام شود .

 

IT: در اصل مفهوم IT  یعنی سخت افزار ، نرم افزار و فناوری ارتباطی

 

انواع کامپیوتر:

1-                                          :Mainframeاین کامپیوترها بزرگ و گران قیمت بوده و نوعا توسط شرکتهای بزرگ ، سازمانهای دولتی و موسسه های علمی تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد .این کامپیوترها به صورت مداوم و در تمام 24 ساعت روز و 365 روز سال مورد استفاده قرار می گیرند .همچنین این کامپیوترها توانایی پردازش تعداد عظیمی از کارها و انجام محاسبات بسیار پیچیده را دارا است .

 

2-                                         Minicomputer  : این نوع کامپیوتر نوعا توسط شرکتهایی با توان متوسط و یا دپارتمانهای داخل ساز مانهای بزرگتر قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرند .این کامپیوترها مانند mainframe  دارای توان پردازشی ،ظرفیت ذخیره سازی و اطمینان بیشتری نسبت به pc  ها می باشند .

 

3-                   Microcomputer  : این کامپیوترها همان pc  (personal computers  ) ها هستند که در اشکال و اندازه های مختلفی عرضه می شوند .کامپیوترهای رومیزی معمولا حاوی اجزای جداگانه ای شامل یک واحد سیستم ( case  ) یک صفحه نمایش (  ( monitor و یک صفحه کلید هستند .نوع دیگر کامپیوترهای شخصی لپ تاپ (lap top  ) هستند که امکان جابجا کردن آنها بیشتر بوده و دارای یک صفحه نمایش تخت از نوع کریستال مایع یا LCD    (liquid crystal display ) می باشند .در این نوع کامپیوترها صفحه کلید و واحد سیستم به وسیله  یک لولا  به هم متصلند .در عین حال لپ تاپ قدری گرانتر از pc  های رومیزی هستند

 

سخت افزار(HARDWARE  )

واحد پردازش CPU

اين بخش يكي از مهترين قسمتهاي كامپيوتر مي باشد و در حکم مغز کامپیوتر می باشد،به اين بخش CPU مي گويند كه از كلمات Central Processing Unit  گرفته شده است .

شكل 11 ) نمايي از ساختار CPU

 

 

 

 

 

 

 

 

.2 شرکت intel , Amd  کار ساخت cpu  را در دنیا بر عهده دارند و همواره در تولید cpu  های جدید با سرعت بالاتر با هم رقابت دارند.

سرعت cpu  بر حسب mhz    یا میلیون دستور در ثانیه سنجیده می شود .

حافظه : محلي است كه مي توان داده ها و اطلاعات را ذخيره يا بازيابي كرد . همانطور كه در شكل زیر مشاهده مي شود حافظه از خانه هاي كوچكتري بنام سل(Cell) تشكيل شده است و سل مي تواند داده ها  را در خود نگهدارِي نماِيد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شكل  ) نمايي از ساختار حافظه

 

حال وقت آن رسيده با واحد هاي ذخيره سازي حافظه ها آشنا شويم و در مورد سل يك کمِي بيشتر به جزئيات بپردازيم . منظور از سل كوچكترين واحد حافظه كه به آن بيت  (Bit) مي گويند و داده ها در كامپيوتر مي تواند بصورت 0 يا 1 (بصورت ديجيتال و مجموعه از صفر و يك ها داده ها و اطلاعات را تشكيل مي دهد ) در اين بيتها قرار گيرند .

 

 

 

 

 

 

شكل  ) ذخيره سازي اطلاعات و داده ها  در حافظه بصورت 0 يا 1 است.

يكي از اصول مهم دانستن حجم حافظه ها مي باشد زيرا كاربران بايد از ظرفيت حافظه كامپيوتر خود باخبر بوده تا بتواند نرم افزارهاي مورد نِياز خود را در محل مناسب ذخِيره سازِي  كنند . با اين ديد ما به تقسيم بندي حافظه مي پردازيم

مفهوم بيت و بايت

اگر تاکنون از کامپيوتر حتی به مدت پنج دقيقه استفاده کرده باشيد بيت و بايت برای شما کلماتی غريب نخواهند بود. ظرفيت حافظه اصلی، هارد ديسک ، فلاپی ديسک ها و... با بايت اندازه گيری می گردد. در زمان مشاهده ليست فايل ها توسط برنامه های نمايش دهنده فايل ها ، ظرفيت يک فايل نيز توسط بايت مشخص می گردد. در زمان تهيه يک کامپيوتر با عباراتی مشابه : " اين کامپيوتر دارای يک پردازنده 32 بيتی پنتيوم ، حافظه با ظرفيت 256 مگابايت و هارد ديسک با ظرفيت 10.2 گيگابايت است " ، برخورد داشته ايد. در اين بخش به بررسی مفهومی هر يک از موارد پرداخته تا از اين رهگذر شناخت مناسبی نسبت به آنها بوجود آيد.


بيت شکل خلاصه شده (Binary Digital ) و مقدار يک صفر در سيستم عددي دودويي ميباشد. در پردازش و ذخيره سازي، بيت کوچکترين واحد اطلاعاتي است که کامپیوتر مورد استفاده قرار ميدهد و بطور فيزيکي بوسيله پالسي که به يک مدار ارسال ميگردد و يا به شکل نقطه کوچکي روي ديسک مغناطيسي که قابليت ذخيره سازي يک يا صفر را دارد، مشخص ميشود. بيتها کمترين اطلاعات قابل فهم براي انسان را ارائه ميکنند. بيتها در گروه هاي هشت تايي ، بايتها را تشکيل ميدهند که جهت ارائه تمام انواع اطلاعات از جمله حروف الفبا و رقمهاي صفر تا نه مورد استفاده قرار ميگيرند.

هر بايت شامل هشت بيت ميباشد . هر بيت را ميتوانيد بصورت يک سوئيچ الکتريکي با دو وضعيت
ON يا OFF و يا يک عدد باينري در مبناي 2 با دو مقدار 0 يا 1 تصور کرد.

 

 

طبقه بندي حافظه ها :

1-     حافظه هاي اصلي (Primary ) : حافظه هايي مي باشند كه بر روي مدارا اصلي کامپيوتر (Mother Board) قرار دارند كه خود به دو دسته تقسيم بندي مي شوند

1.1.      حافظه RAM : كلمه RAM  از كلمات Random Access Memory گرفته شده است

یا read & write memory .  اطلاعات تا زماني كه كامپيوتر روشن است در كامپتوتر وجود دارد با خاموش شدن(قطع جريان برق ) كامپيوتر اطلاعات پاک خواهد شد.

1.2.      حافظه ROM : كلمه ROM از كلمات Read Only Memory گرفته شده است  و اطلاعات مربوط به سخت افزار در اين حافظه نگهداري مي شود و با خاموش شدن كامپيوتر اطلاعات به صورت بلند مدت در آنها نگهداري خواهد شد .

 

شكل  ) حافظه هاي RAM و ROM

2.       حافظه هاي جانبي (Secondary) : حافظه هايي مي باشند كه به وسيله كابل به مدار کامپيوتر متصل مي باشند و اطلاعات و داده ها به صورت دائم نگهداري مي شوند اين نوع حافظه ها  به چندين دسته تقسيم بندي مي شوند .

2.1.    فلاپي ديسك (Floppy Disk) : اين نوع حافظه از جنس مغناطيس به شكل صفحه مدور  و  داراي قالب پلاستيكي مي باشد و  قابل حمل نقل مي باشد و حجم برابر 1.44 مگابايت مي باشد و مي توان فايلهاي با ظرفيت كم را با اين نوع حافظه جابجا كرد . در اين نوع حافظه قسمتي وجود دارد كه به آن Notch مي گويند اگر اين ضامن به بالا باشد در اين حالت ما وفقط در حالت خواندن هستم و نمي توانيم روي ديسك داده هايمان را ذخيره كنيم . اگر اين ضامن پايين باشد قابليت خواندن و نوشتن داد ه ها خواهيم داشت .

  قابليت فقط خواندن Notch

 قابليت خواندن و نوشنتن

 

 

 

 

 

 

 

 


شكل  ) فلاپي ديسك

 

2.2.    هارد ديسك (Hard Disk) :   اين نوع حافظه از يک يا چند صفحه مدور كه روي هم قرار گرفته اند تشكيل شده است و داراي قاب فلزي مي باشد . ظرفيت اين نوع ديسك نسبت به فلاپي ديسك چند صد برابر بوده و مي توان فايلهايي با حجم بالا را در اين نوع حافظه نگهداري كرد . ظرفيت اين نوع ديسكها امروزه بالاي300 گيكابايت مي باشد   .  همانطور كه در نمايي داخلي اين نوع حافظه در شكل 9 ديده مي شود . اين نوع حافظه ها داراي تعدادي از صفحات مدور كه هم مركز مي باشند و هر كدام از صفحات داراي هد خواندن و نوشتن مي باشد .

هد خواندن ونوشتن

 

 

 

 

 

 

 


شكل 9 ) نمايي داخلي هارد ديسك

 

2.3.    سي دي رام : CD Rom  اين سي دي ها  از صفحه پلاستيكي  تشكيل شده شده اند كه با استفاده از تكنولوژي ليزري داده ذخيره مي شوند . اين سي دي ها داراي ظرفيت 650 مگابايت مي باشند . امروزه پرمصرف ترين رسانه هاي ذخيره سازي بشمار مي آيد .

 

2.4.    دي وي دي رام DVD Rom : اين سي دي ها از صفحه پلاستيكي تشكيل شده شده اند كه با استفاده از تكنولوژي ليزري داده ذخيره مي شوند .نوعي از  اين حافظه داراي ظرفيت 4.5 گيگابايت مي باشند .

دستگاه هايي ورودي :

1-     موس (Mouse) : موس يكي از دستگاه هايي ورودي مي باشد كه كاربران مي توانند بوسيله آن  برنامه ها را اجرا كنند . همان طوري كه در شكل مشاهده مي شود دو دكمه سمت چپ و راست Mouse  دکمه هاي پر کاربرد اين واحد ورودي هستند كه به تفكيك به در در مورد هر كدام توضيح خواهيم داد

1.1.      دكمه سمت راست :در محيط ويندوز  با زدن اين دكمه منوي ظاهر مي شود که اصطلاحا  Object Menu اطلاق مي گردد . اگر اشاره گر موس روي هر آيكون قراردهيد و کليک راست (Right Click )كنيم منويي ظاهر خواهد شدكه مي توان با بقيه گزينه ها مربوط به آن آيكون كار كرد . در فصل مربوط به ويندوز توضيح داده خواهد شد .

1.2.      کليک سمت چپ : از دكمه جهت اجرا كردن و انتخاب كردن آيكونها استفاده خواهد شد .

دکمه سمت  چپ

دکمه سمت راست

 

 

 

 

 

 

 

 


شكل 12 ) نمايي از موس

-                Click: يکبار فشردن و رها کردن يک از دکمه هاي موس .

-                Double Click : دوبار فشردن پشت سرهم يکي از دکمه هاي موس .

-                Drag &Drop : انتخاب يک عنوان با کمک يکي از دکمه هاي موس و حرکت دادن آن به محل دلخواه .

        اولين ماوس توسط دکتر داوگ انگلبرت در سال 1964 اختراع شد.

2.       صفحه کليد (key Board) : يكي ازدستگاه هايي ورودي است كه كاربران مي توانند داده هاي متني را از طريق اين دستگاه به کامپيوتر وارد کنند اين دستگاه ورودي از قسمت هاي مختلفي تشكيل شده است در شكل 13 مدل جديد اين نوع دستگاه نمايش داده شده است .

 

شكل  ) نمايي از بخش هاي مختلف كي بود

 

2.1.    قسمت تايپ اعداد(Key Pad) : با فعال كردن كيلد Num Lock مي توان از قسمت تايپ اعداد استفاده كرد و بيشتر از قسمت جهت كارهاي محاسباتي استفاده مي كنند و صورت خاموش بودن كليد Num Lock اين كليد كارهايي ديگر انجام خواهند داد .

2.2.    كليدهايي جهت دار (Arrow key ) : با استفاده از اين كليد ها مي توان در صفحه يا بازيها حركت كرد .

2.3.    قست تايپ : در اين قسمت مي توان حروف را تايپ كرد و اين محيط سازگار با محيط ماشين تايپهاي قديمي مي باشد و شايد اين سئوال براي مخاطبان پيش بياييد كه چرا اين حروف برحسب حروف الفباء مرتب نيستند  . رديف وسط اين قسمت را كيلدهاي پايه مي گويند به اين دليل كه بيشتر كلمات از اين حروف تشكيل شده است .

2.4.    كليد هاي عملياتي (Function Key) که بعنوان کليدهاي  F1و F2 در محيط گوناگون عملكردهايي متفاوتي دارند و بعنوان يك كيلد ميانبر           (Short Cut key) از آنها استفاده مي شود . بطور مثال كليد F1 جهت اجراي راهنمايي برنامه ها از آن استفاده مي شود .

 

 

 

 

3.       اسكنر (Scanner) : يكي ازدستگاه هايي ورودي است كه كاربران مي توانند تصاوير از طريق اين دستگاه وارد كامپيوتر مي كنند . و توسط برنامه گرافيكي مي توانند تغييرات لازم را بر روي آنها اعمال كنند .

 

 

 

 

 

شكل  ) نمايي از يك اسكنر

 

استفاده از اسکنر طی ساليان اخير در اغلب ادارات و موسسات متداول شده است . اسکنرها دارای مدل ها ی متفاوتی می باشند .

- اسکنرهای مسطح : اين نوع اسکنرها ، روميزی نيز ناميده می شوند. اسکنرهای فوق دارای قابليت های فراوانی بوده و از متداولترين اسکنرهای موجود می باشند.


4-گوی مسير ياب (trackball):

       اين وسيله شبيه يک ماوس پشت و رو شده است و مي بايست جهت جابه جا کردن اشاره گر با انگشتان گوی را حرکت داد .

 

 

 

5-جوی استيک :

اين وسيله به کار ماوس را انجام می دهد با این تفاوت که جهت استفاده از بازيها و محيطهای شبيه سازی شده مفيد هستند .

 

6-touchpad   :

بعضی از کامپيوتر های قابل حمل دارای وسيله ای هستند که داخل صفحه کليد جاسازی شده اند و کار ماوس را انجام می دهند . این ابزار قابل لمس است و نسبت به فشار انگشتان دست حساس می باشد.

 

7-light pen   :

این ابزار شبيه قلم می باشد و با نزديک شدن به صفحه نمايش میتوان برای کنترل آیکنها و ترسیم اشکال دلخواه از آن استفاده کرد .

 

8-touch screen  :

این وسیله قابلیت این را دارد که به انتخابهایمان را با انگشت در صفحه نمایش اعمال کنیم .

 

 

دستگا هايي خروجي :

1-     مانيتور : اين دستگاه يكي از دستگاه هايي خروجي مي باشد . وظيفه آن نمايش دادن اطلاعات و داده ها بروي صفحه نمايش مي باشد . همانطور كه در شكل 15 مشاهده مي شود صفحه نمايش از سلولهايي كوچكي بنام Pixel تشكيل شده است هر چه تعداد اين سلولها بيشتر باشد تصوير واضحتر و كيفيت آن بهتر مي باشد به مجموع تعداد سلولها در سطرها و ستون وضوح تصوير (Resolution ) مي گويند . بطور مثال مي گويند وضوح تصوير 800 ×600  مي باشد يعني 800 ستون و 600 سطر داريم .  به خروجي اطلاعات بر روي صفحه نمايش که نرم افزاي هم مي باشد اصطلاحا Softcopy گويند .

استانداردی که جهت مانیتورها تعیین شده است استاندارد TCO  نامیده می شود که قوانینی جهت کاهش اشعه های مضر ، کاهش آلودگی محیط زیست ، کاهش مصرف جریان برق در آن مصوب شده است .

بهتر است جهت مانیتورهای  15 اینچ از Resolution  600*800  و جهت مانیتورهای 17 اینچ از Resolution  768*1024  استفاده کرد .

امروزه مانیتورها در 3 نوع ساخته می شوند .

1- CRT          2- LCD     3- PLASMA

 

مانیتورهای  CRT  همان مانیتورهای معمولی هستند که لامپ تصویر آنها در اندازه های 14،15،17و19 اینچ ساخته می شود.

 

مانیتورهای LCD  مانیتورهایی هستند که از لحاظ قیمت بالاتر از مانیتورهای CRT هستند و از لحاظ اشعه مضر کمتر و کیفیت تصویر بهتری را ارائه می دهند .

 

مانیتورهای PLASMA مانیتورهایی با قیمت فوق العاده بالا ، کیفیت تصویر  از حالت های قبل بسیار بالاتر و اشعه مضر بسیار کمتر

 

 

 

2-    چاپگر : اين دستگاه يكي از دستگاه هايي خروجي مي باشد . وظيفه آن چاپ اطلاعات و داده ها بروي كاغذ مي باشد . چاپگر به دوسته تقسيم بندي مي شوند . به خروجي اطلاعات بر روي کاغذ که حاصل کار چاپگر ها مي باشد اصطلاحا Hardcopy گويند .  

 

1.1.        ضربه اي (Impact) : عملكرد اين نوع چاپگرها مانند ماشين تايپ مي باشد . داراي يك نوار كاربن دار مانند (Ribbon) و يك هد كه در روي آن سوزنهاي بصورت ماتريسي تعبيه شده است هنگامي كه چاپگر بخواهد حرفي را چاپ كند سوزن بصورت مختصات سطر و ستوني  هر كدام به نوار كاربن ضربه زده تا حرف نمايش داده شود . بطور مثال از چاپگر سوزني مي توان نام برد . ساير چاپگرهاي ضربه اي عبارتند از چرخ آفتاب گردان (Daisy Wheel) ، زنجيره اي (Chains) و مانند آن .

 

1.2.       غير ضربه اي (Non Impact) : عملكرد اين اين گونه مانند دستگاه هايي فتوكپي مي باشد و با استفاده از فعل و انفعالات شميايي تصوير يا حرف بر روي كاغذ چاپ مي شود . اين چاپگر به دوسته تقسيم بندي مي شوند

1.2.1.     چاپگرهاي جوهر افشان

1.2.2.     چاپگر هاي ليزري

1.2.3.     چاپگرهای حراراتی

                      

 

 

 

 

 

 

 

 

نحوه انتخاب چاپگر:

       برخی عوامل در خرید چاپگر تاثیر بسزایی دارد .

1-     سرعت خروجی :اغلب چاپگرهای لیزری قادرند بین 8 تا 12 صفحه را در یک دقیقه چاپ کنند .این سرعت ممکن است به محتوایی که در حال چاپ کردن آن هستید نیز بستگی داشته باشد .

2-     رنگ : اگر مایلید محتویات مورد نظر شما به صورت صورت رنگی چاپ شوند کیفیت رنگ نقش عمده ای در کیفیت کار دارد.

3-     هزینه اجزایی که مصرف می شوند :  هزینه اولیه خرید یک چاپگر تنها یکی از هزینه هایی است که برای استفاده از آن باید تقبل کرد .از هزینه های دیگر عبارت است از هزینه خرید کاتریج جوهر ( برای چاپگر چوهر افشان ) یا کاتریچ تونر ( برای چاپگرهای لیزری ) که به تدریج مستهلک شده و باید به طور مرتب تعویض شود و...

 

مودم :

مودم براي برقراري ارتباط بين كامپيوتر شما و شبكه ( خط ) تلفن مورد استفاده قرار مي گيرد .پس از برقراري اين ارتباط قادر خواهيد بود پيامهاي الكترونيكي دلخواه خود را براي افراد مختلف ارسال كرده و از اينترنت استفاده كنيد .در اصل مودم سيگنالهاي ديجيتال را گرفته و روي خطوط آنالوگ انتقال مي دهد و مجددا در هنگام رسيدن به كامپيوتر مقصد تبديل به ديجيتال شده تا براي كامپيوتر قابل فهم باشد .

. واژه " مودم " از ترکيب کلمات "modulator-demodulator" اقتباس شده است .از مودم برای ارسال داده های ديجيتال از طريق خطوط تلفن استفاده بعمل می آيد. مودم ارسال کننده اطلاعات، عمليات مدوله نمودن داده را به سيگنال هائی که با خطوط تلفن سازگار می باشند، انجام خواهد داد.

Multi Media

کامپيوترها ميتوانند تمام انواع داده هايي را که امکان تبديل آنها به ارقام وجود دارد، از قبيل موزيکها ، تصاوير ، ترسيمات متحرک ، تصاوير ويدئويي و گفتارها ، به کاربسته و دستکاري کنند. وجود اين قابلیت منجر به رشد و تعالي برنامه هاي کاربردي متعددي شده است که به واسطه آنها ميتوان متنها، تصاوير ويدئويي و اصوات را به منظور ارائه بسته هاي مختلف آموزشي ، اطلاعاتي يا سرگرمي ترکيب کرد. در يک تعريف ميتوان گفت : به کاربرد کامپيوتر براي ارائه متن ، تصاوير ويدئويي ، انيميشن و صوت بصورت مختلط چند رسانه اي يا Multi Media گفته ميشود. عناصر سخت افزاري مرتبط با اين کاربرد عبارتند از اسکنر ، کارت صوتي، بلند گو و ميکروفن.

 دوربين ديجيتالي

دوربين Web

امروزه استفاده از دوربين های وب بسيار متداول شده است . در زمان استفاده از اينترنت و وب ، می توان با نصب يک دوربين به کامپيوتر خود ، امکان مشاهده تصوير خود را برای سايرين فراهم نمود. دوربين های وب دارای مدل های ساده تا پيچيده می باشند. استفاده از دوربين صرفا" به وب ختم نشده و امروزه شاهد بکارگيری اين نوع از دوربين ها در موارد متفاوت نظير : ترافيک ، تجارت ، موارد شخصی و خصوصی می باشيم . با نصب يک دوربين وب در مکان مورد نظر، امکان مشاهده محل فوق برای علاقه مندان فراهم می گردد.
يک دوربين وب ساده ، يک دوربين ديجيتالی است که به کامپيوتر متصل می گردد. اين نوع دوربين ها بمنظور اتصال به کامپيوتر عمدتا" از پورت های USB استفاده می نمايند.( دوربين های اوليه از طريق يک کارت اختصاصی و يا پورت موازی به کامپيوتر متصل می شدند) پس از نصب فيزيکی يک دوربين وب ، درايور مربوطه از طريق سيستم عامل بخدمت گرفته خواهد شد ( پس از تشخيص توسط سيستم عامل ، درايور مربوطه می بايست نصب گردد ) . پس از نصب فيزيکی و نصب منطقی ، امکان استفاده از دوربين فراهم خواهد شد. بدين منظور لازم است که نرم افزار کاربردی مربوطه نيز نصب گردد. نرم افزار فوق ، بصورت تکراری تصاويری ( فريم ) را از دوربين اخذ خواهد کرد .
بمنظور استفاده از دوربين های وب در محيط اينترنت به امکانات زير نياز خواهد بود :
يک دوربين که به کامپيوتر متصل شده باشد.
يک نرم افزار که قادر به تامين فريمها بصورت ادواری ( تکراری) از دوربين باشد.
يک خط با پهنای باند قابل قبول برای اتصال کامپيوتر به اينترنت
در صورتيکه پهنای باند خط ارتباطی با اينترنت مناسب نباشد ، تصاوير قادر به بازخوانی / بازنويسی مجدد نخواهند بود.
يکی از مسايل مرتبط با دوربين های وب در زمان اتصال به کامپيوتر( از طريق يک کابل USB )، محدوديت طول کابل است . حداکثر طول کابل پنج متر می تواند باشد.. بمنظور حل مشکل فوق می توان ازدوربين هائی که دارای يک کانکتور خارجی ويدئويی می باشند ، استفاده کرد.

عملکرد دوربينهاي ديجيتال يا WebCam دقيقاً شبيه به دوربينهاي استاندارد معمول ميباشد با اين تفاوت که در آنها از فيلم عکاسي استفاده نشده و تصاوير به صورت ديجتالي در حافظه دوربين ضبط ميشوند. پس از ضبط شدن تصاوير در حافظه دوربين اين امکان وجود خواهد داشت که آنها را به کامپيوتر خود منتقل کنيد.

 

بلندگو ها

بلندگو ها که امروز به بخشي از تجهيزات استاندارد ( تقريباً ) تمام کامپيوترهاي جديد تبديل شده اند براي پخش موسيقي و ساير صدا ها مورد استفاده قرار ميگيرند.

 

ميکروفن

بسياري از نرم افزارهاي کاربردي را ميتوانيد با فرامين گفتاري کنترل کنيد ، به عبارت ديگر به جاي وارد کردن يک فرمان از طريق تجهيزاتي نظير صفحه کليد يا ماوس کافي است فرمان مزبور را تلفظ نماييد. مشروط بر آنکه ميکروفن در مقابل دهان شما باشد.

 

نرم افزار هاي کاربردي

Application Program Interface ، که به اختصار API خوانده ميشوند تعريفي کامل از تمام توابع سيستم عامل که در دسترس يک برنامه کاربردي قرار دارند ( توابعي که برنامه کاربردي ميتواند به منظور انجام وظايفي مانند مدیريت پرونده ها و نمايش اطلاعات بر روي صفحه تصوير کامپيوتر از آنها استفاده نمايد) و همچنين نحوه استفاده ازآن توابع ميباشد. API در سيستمهاي عاملي که رابط گرافیک کاربر را پشتيباني می کنند توابعي را نيز براي پشتيباني پنجره ها، شکلها ، فهرستهاي گزينشي عمودي ( Pull Down ) و ساير اجزاي رابط تعريف می نمايند.

 

 

ويروسهاي کامپيوتري

ويروس های کامپيوتری از جمله موارد اسرارآميز و مرموز در دنيای کامپيوتر بوده که توجه اغلب کاربران را بخود جلب می نمايد. ويروس های کامپيوتری بخوبی قدرت آسيب پذيری سيستم های اطلاعاتی مبتنی بر کامپيوتر را به ما نشان می دهند. يک ويروس مدرن و پيشرفته قادر به بروز آسيب های کاملا" غيرقابل پيش بينی در اينترنت است . مثلا" ويروس مليزا (Melissa) ، که در سال 1999 متداول گرديد ، از چنان قدرت و توانی برخوردار بود که شرکت های بزرگی نظير مآيکروسافت و ساير شرکت های بزرگ را مجبور به خاموش نمودن کامل سيستم های پست الکترونيکی نمود. ويروس "ILOVEYOU" ، که در سال 2000 رايج گرديد ، باعث آسيب های فراوان در اينترنت و شبکه های کامپيوتری گرديد.
ويروس های کامپيوتری به دو گروه عمده تقسيم می گردند. گروه اول را "ويروس های سنتی " و گروه دوم را "ويروس های مبتنی بر پست الکترونيکی " می نامند. خصوصيات ، عملکرد و نحوه پيشگيری از هر يک از گروه های فوق متفاوت بوده و در اين راستا لازم است ، اطلاعات لازم در اين خصوص را کسب کرد.


- ويروس : ويروس يک قطعه نرم افزار کوچک بوده که بر دوش يک برنامه حقيقی حمل می گردد. مثلا" يک ويروس می تواند خود را به برنامه ای نظير واژه پرداز متصل ( الحاق ) نمايد. هر مرتبه که برنامه واژه پرداز اجراء می گردد ، ويروس نيز اجراء و اين فرصت ( شانس ) را پيدا خواهد کرد که نسخه ای از خود را مجددا" توليد ( الحاق يک نسخه از خود به ساير برنامه ها ) و يا يک خرابی عظيم را باعث گردد.

- ويروس های مبتنی بر پست الکترونيکی : ويروس هائی از اين نوع از طريق پيام های پست الکترونيکی منتقل می گردند. اين نوع ويروس ها بصورت خودکار برای افراد متعدد ، پست خواهند شد. گزينش افراد برای ارسال نامه الکترونيکی بر اساس دفترچه آدرس پست الکترونيکی ، انجام می گيرد.

پيشگيری از ويروس

با رعايت چندين نکته ساده می توان يک پوشش مناسب ايمنی در مقابل ويروس های کامپيوتری را ايجاد کرد :
● از سيستم های عامل ايمن و مطمئن نظير : يونيکس و ويندوز NT استفاده تا پوشش حفاظتی مناسبی در مقابل ويروس های سنتی ( نقطه مقابل ويروس های پست الکترونيکی ) ايجاد گردد.
● در صورتيکه از سيستم های عامل غير مطمئن و ايمن استفاده می گردد ، سيستم خود را مسلح به يک نرم افزار حفاظتی در رابطه با ويروس ها ، نمائيد.
● از نرم افزارهائی که توسط منابع غير مطمئن توزيع و ارائه می گردند ، اجتناب و نرم افزارهای مربوطه را از منابع مطمئن تهيه و نصب نمائيد. در ضمن امکان بوت شدن از طريق فلاپی ديسک را با استفاده از برنامه BIOS ، غير فعال کرده تا بدين طريق امکان آلوده شدن ويروس از طريق يک ديسکت که بصورت تصادفی در درايو مربوطه قرار گرفته شده است ، اجتناب شود.
● امکان "حفاظت ماکرو در مقابل ويروس " را در تمام برنامه های مايکروسافت فعال نموده و هرگز امکان اجرای ماکروهای موجود در يک سند را تا حصول اطمينان از عملکرد واقعی آنها ندهيد.
● هرگز بر روی ضمائمی که بهمراه يک پيام پست الکترونيکی ارسال شده و شامل کدهای اجرائی می باشند ، کليک ننمائيد. ضمائمی که دارای انشعاب DOC ( فايل های word) ، انشعاب XLS( صفحه گسترده ) ، تصاوير( فايل های با انشعاب GIF و يا JPG و ...) بوده ، صرفا" شامل اطلاعات بوده و خطرناک نخواهند بود ( در رابطه با فايل های word و Execl به مسئله ماکرو و ويروس های مربوطه دقت گردد ) . فايل های با انشعاب EXE,COM و يا VBS اجرائی بوده و در صورت آلوده بودن به ويروس ، با اجرای آنان بر روی سيستم خود زمينه فعال شدن آنها فرام خواهد شد. بنابراين لازم است از اجرای هرگونه فايل اجرائی که بهمراه پست الکترونيکی برای شما ارسال می گردد ( خصوصا" موارديکه آدرس فرستنده برای شما گمنام و ناشناخنه اس ) ، صرفنظر نمائيد.
با تحقق اصول فوق ، يک پوشش ايمنی مناسب در رابطه با ويروس های کامپيوتری بوجود می آيد.نرم افزار : به مجموعه اي از داده ها و دستورالعلمها كه بتواند با قطعات فيزكي در تعامل بوده و يك وظيفه خاص را به انجام برسانند نرم افزار مي گويند . نرم افزار ها براي اين بوجود آمدند كه بتوان بوسيله كامپيوتر كارهايي كه  بصورت دستي انجام مي شد را مكانيزه كرده در كارهاي مهندسي كه نياز به دقت زيادي بود اين نرم افزار ها بتوانند جايگزين انسان شوند و كارها را با دقت و سرعت و اطمينان بيشتري نسبت انسان انجام دهند .  

 

برنامه ( Program) : برنامه از مجموعه اي از دستور العملها بوجود آمده است و هر كدام مي توانند وظيفه خاصي بخصوي را انجام دهند .

 

نرم افزار ( Software): نرم افزار از مجمومه اي برنامه بوجود آمده است كه بر روي كامپيوتر نصب مي شود مي تواند كارهايي زيادي را انجام دهند بطور مثال نرم افزار آفيس كه در آن داراي چندين برنامه از قبيل Word , ُExcel ، Access و غيره مي باشد كه هركدام كارهاي بخصوصي را انجام مي دهند .

 

 

نرم افزارها بطور كلي به دوسته تقسيم بندي مي شوند :

 

نرم افزارهايي كاربردي (Application Software ) : نرم افزارهايي مي باشند كه بيستر در پيرامون محيط سر و كار دارند و براي مكانيزه كردن کارها از آنها  استفاده مي شود مثل برنامه هاي حسابداري ، انبارداري .

 

نرم افزارهاي سيستمي (System Software ) : نرم افزارهايي مي باشند كه بيشتر با قطعات كامپيوتري در حال تعامل و براي تنظميات اين قطعات و كار با آنها مورد استفاده قرار مي گيرد مثل سيستم عامل و تست كننده هاي سخت افزار  .

 

سيستم عامل (Operating System) : نرم افزاري است كه ارتباط كاربر را با سخت افزار برقرار مي نماييد و كاربر مي تواند بوسيله سيستم عامل برنامه هاي مورد نياز خود را نصب کند و فرامين به كامپيوتر دهد  .

مانند dos  یا  windows  ، در واقع سیستم عامل زبان ما را به زبان ماشین ترجمه میکند وبرعکس زبان ماشین را به زبان ما .

 

نرم افزارها چگونه ساخته مي شوند .

1-تحليلگر سيستم ( system analyst  ) :كسي است كه فرايندهاي حرفه اي را كه انتظار مي رود نرم افزار مورد نظر قادر به پشتيباني آنها باشد ، مطالعه كرده و بر اساس آن نرم افزار را طراحي مي كند . در اصل بار طراحي نرم افزار بر عهده تحليلگر است .

2-برنامه نويسها   (programmer ) :  برنامه نويسها كساني هستند كه طرح و نقشه يك برنامه يك نرم افزار را به يك برنامه كاري ترجمه مي كنند .

 

 

حق كپي نرم افزار :(copyright   )

عموما قبل از اينكه يك نرم افزار به فروش برسد براي آن مجوز صادر مي شود . واقعيت اين است كه با خريد يك نرم افزار مالك آن نميشويد بلكه حق استفاده از آن را تحت شرايط خاص به دست مي آوريد .بسياري از مجوزهاي نرم افزاري كامپيوتر هاي شخصي به شما امكان مي دهند ، برنامه را فقط روي يك كامپيوتر اجرا كنيد .اين گونه مجوزها ايجاد كپي هاي بيشتر را تنها به قصد تهيه نسخه هاي پشتيبان از اطلاعات مجاز مي شمرند .

 

Graphic user interface ( GUI )  : 

جهت ارتباط آسان تر میان کاربر و رایانه از اشکال گرافیکی استفاده می شود که به این مجموعه مرتبط به هم  واسط گرافیکی کاربر یا GUI   گفته می شود .

 

طبقه بندي سيستم عامل

1- سيستم عامل هاي تک منظوره : در اين نوع سيستم عاملها تنها يک کاربر مي تواند هم زمان از منابع سيستم عامل استفاده کند  مانند DOS.

2- سيستم عامل هاي چند منطوره : در اين نوع سيستم عامل هم زمان چندين کاربر مي تواند از منابع سيستم(هارد ديسک ، چاپگر) استفاده کنند  مانند Windows Server .

 

محافظت از داده ها : ( data protection )

قوانين خاصي در مورد جمع آوري و به كارگيري اطلاعات مربوط به افراد ( اطلاعات شخصي ) وجود دارند كه تحت عنوان قوانين محافظت از داده ها شناخته مي شود .

یکی دیگر از عوامل حفاظت از کلمه عبور کارکنان است جون کلمه عبور یعنی همه چیز !

باید توجه داشت که کلمه عبور کارکنان باید شرایطی داشته باشد از جمله :

       پیچیده بودن ، دور از ذهن بودن و تغییر بر اساس زمان بندی مشخص

دستورالعمل اروپايي محافظت از داده ها :

تمام كشورهاي عضو اتحاديه اروپا دستور العمل مز بور را اجرا مي كنند .

تمام داده هاي كامپيوتري :

1-     به صورت منصفانه و قانوني پردازش شده باشند .

2-     براي اهداف مشخص و روشن جمع آوري شده باشند .

3-     كافي و مناسب بوده و زياده از حد نباشند .

4-     دقيق و به روز باشند .

5-     به صورتي نگهداري شوند كه پس از اينكه ديگر نيازي به مشخصات موضوع داده ها( كسي كه داده ها  در مورد او جمع آوري شده اند ) وجود نداشت ، نامبرده ديگر قابل شناسايي نباشد .

 

شبكه و اينترنت   :

 در ابتدا لازم است فوايد شبكه بندي را بيان كنيم .

1- به اشتراك گذاشتن سخت افزارها  :

مثلا به اشتراك گذاشتن يك چاپگر در يك شبكه كه از لحاظ قيمتي به صرفه مي باشد و كنترل امنيتي نيز راحت تر روي آن انجام مي گيرد .

2-به اشتراك گذاشتن فايل ها :

ميتوان با استفاده از شبكه فايلهاي خود را براي ديگر اعضا به اشتراك بگذاريم يا از فايلهاي به اشتراك گذاشته شده استفاده كنيم .

3-پست الكترونيك( (email :

 با استفاده از شبكه مي توان از امكانات فرستادن نامه ، فايل ، عكس و.. براي ديگر اعضا استفاده كرد.

4-تبادل داده ها :

مثلا اين امكان در اختيار كاربران قرار مي گيرد كه يكي از آنها مقاله اي را براي يك روزنامه نوشته و نفرات ديگر به ترتيب آنها را ويرايش كرده ، صفحه آرايي نموده و در نهايت تصاوير مورد نياز را وارد آن كنند .

 

شبكه كامپيوتري ( computer network  ) :

دو يا چند كامپيوتري كه بر اساس برخي مفاهيم به يكديگر متصل شده باشند و كاربران آن قادرند از سرويسهايي نظير به اشتراك گذاشتن چاپگر ، به اشتراك گذاشتن فايل ها  و پست الكترونيكي هستند .

 

اینترنت :

به شبکه جهانی گفته می شود که تمام شبکه های دنیا را به هم متصل کرده است .

 

تقسيم بندي شبكه ها از لحاظ جغرافيايي :

1-     شبكه محلي lan ) ): به شبكه اي گفته مي شود كه كامپيوترهاي موجود در يك ناحيه كوچك را به يكديگر متصل مي كند .

 

2-    شيكه گسترده ( wan  ) : به شبكه اي گفته مي شود كه كامپيوترهاي موجود در يك ناحيه پهناور را ( بدون توجه به مرزهاي جغرافيايي ) به يكديگر متصل مي كند .


روش هاي برقراري ارتباط :

ارتباط تلفني :

انتقال اطلاعات از طريق كابل هاي مخابراتي

 

فوايد : مهم ترين فايده اين روش اين است كه تمام فناوريهاي مربوط به شبكه هاي تلفن ، از قبل موجود هستند ( بنابر اين نيازي به كشيدن كابل هاي WAN  در رودخانه ها و كو هستانها نخواهد بود ).

 

اشكال : علايم كامپيوتري كه داخل كامپيوتر جابه جا ميشوند داراي شكل متفاوتي نسبت به علايم مورد استفاده در سيستم هاي تلفن هستند به اين امر باعث كاهش سرعت مي شود .

 

 

انواع شبكه تلفني :

از فناوری های ارتباطی می توان به 2 فناوری زیر اشاره کرد .

1-                PSTN (public switched telephone network  )

                        حداكثر سرعت مودم ها k 56

2-                ISDN (integrated services digital network  )

       حداكثر سرعت مودم ها 2 كانال k 64

 از دیگر روش ها می توان به wireless , satellite,*DSL  اشاره کرد .

 

وب جهان گستر (world wide web ):

به مجموعهاي از اسناد گفته مي شوند كه در اينترنت منتشر شده و فرمت آنها به گونه اي است كه با استفاده از يك مرورگر مي توان آن را مشاهده نمود .یا میتوان مجموعه ای از مستندات )    ( hypertext  مرتبط با یکدیگر که در کام÷یوترهای خدمتگزار HTTP  در سراسر جهان ذخیره شده اند .برنامه اي  كه امكان نمايش دادن صفحات وب  و دنبال كردن پيوندها را از يك صفحه وب به صفحه وب ديگر در اختيار شما قرار مي دهد ، مرورگر گفته مي شود .

 

موتور جستجو (search engine )   :

 برذامه اي كه وب جهان گستر را براي يافتن اسناد مورد نظر شما جستجو مي كند .

تجارت الكترونيك (E-commerec):

تجارتي كه در يك شبكه يا اينترنت انجام مي شود. در اين نوع تجارت ، ممكن است محصولات و سرويسهاي ارائه شده ، به شكل ديجيتال در دسترس قرار مي گيرند . در واقع اتصال از راه دور کام÷یوتر زمان لازم برای سفرهای درون شهری را حذف می کند که باعث صرفه جویی در همه زمینه ها می شود .

آسيبهاي ناشي از فشار مستمر:

به آسيبهاي ديدگي تاندوم ها ، اعصاب ، عضلات و ساير بافتهاي ظريف بدن انسان در اثر كارهاي فيزيكي مستمر گفته مي شود .

بينايي:

نگاه كردن طولاني مدت به صفحه نمايش كامپيوتر هاي شخصي ممكن است باعث خستگي چشم و در نهايت بيماري بينايي شود .بنابر اين ، از نگاه كردن مستمر و خيره شدن به صفحه نمايش كامپيوتر پرهيز كرده و به طور مكرر به جاهاي ديگر نگاه كرده و چشمان خود را روي اشيايي كه در سمت ديگر اتاق يا آن سوي پنجره قرار دارند ، متمركز كنيد .همچنين اطمينان حاصل كنيد كه محيط كار شما به اندازه كافي روشن بوده و هوا به خوبي در آن جريان دارد .

 

 

Mohammad Hossein Najafi

دارای گواهینامه بین المللی ICDL

*( INTERNATIONAL ) ICDL CERTIFICATE       2005/11/05

SERIAL NUMBER:2005305

 

صفحه اصلی